Skip to main content

Korkeakouluyhdistys on kolmivuotias

Kesäkuussa 2020 Kymenlaakson korkeakouluyhdistys ry rekisteröitiin PRH:ssa ja yhdistys on saavuttanut nyt kolmen vuoden taaperoiän. Toiminnanjohtaja Sanna Gango luotsasi yhdistyksen alkua ponnekkaasti yhdessä hallituksen kanssa. Toiminnanjohtajaksi vaihtui vuoden 2023 alussa Minna Malja ja hän on jatkanut edeltäjänsä saappaissa.

Kolmen vuoden aikana yhdistys on kehittänyt omaa identiteettiään ja toimintaansa. Se on tehnyt yhteistyötä, sidosryhmätyötä, osallistunut työryhmiin, kontaktoinut rahoittajia ja järjestänyt tilaisuuksia.

Yhdistys on vetänyt yhden ison kehityshankkeen, jossa on alahankkeena korkeakoulutoiminnan selvitystyö Kymenlaaksossa. Yhdistys on myös hankkinut rahoituksen uudelle alkavalle hankkeelle sekä hoitanut kahden Kymenlaaksoon sijoitetun lahjoitusprofessuurin varainkeruuta ja hallintoa.

Yhdistys saattoi myös saadun kuntarahoituksen turvin aloittaa projektiassistenttihaun. Uusi määräaikainen työntekijä aloittaa elokuun alussa.

Korkeakouluyhdistys toimii koko kesän katkoitta. Aurinkoista suvea!


Jaa tämä artikkeli